Povećano učešće žena na Data Science Konferenciji

Beograd, 20-22. novembar 2024. godine – Data Science Konferencija (DSC), jedna od najvećih tehnoloških i data science konferencija u Evropi, ove godine okupila je brojne stručnjake i stručnjakinje iz oblasti veštačke inteligencije i analitike podataka. Organizator događaja bio je Data Universe, dok su jedni od partnera u realizaciji bili Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Kancelarija za IT i eUpravu, kroz projekat „Otvoreni podaci za otvoreno društvo“, koje podržava Britanska ambasada.

Cilj podrške je bio povećanje učešća žena među govornicima na konferenciji, kao i veću zastupljenost tema koje zastupaju ženski ugao (kao na primer rodna pristrasnost u podacima i primeni veštačke inteligencije – gender bias). Zahvaljujući ovom partnerstvu, procenat žena panelistkinja i glavnih govornica povećan je sa prosečnih 20% u prethodnim godinama, na 27% u 2024. godini, što je najveći procenat do sada. Poseban značaj ima činjenica da su žene bile ravnopravno raspoređene kroz celokupan program, čime je izbegnuto kreiranje panela sa isključivo ženskim učesnicama i ženama u publici. Time je omogućeno da i muškarci diskutuju i slušaju o ovim temama.

Petnaest govornica je kroz svoja izlaganja i panele obradilo ključne teme vezane za rodnu ravnopravnost i rodni aspekat u nauci o podacima. Jedna od istaknutih govornica bila je Karen de Susa Pesi, viša menadžerka u Salesforce-u, poznata po zagovaranju veće uključenosti žena i devojčica u STEM oblastima (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika) i podizanju svesti o rodnoj pristrasnosti u AI sistemima. Među govornicama na konferenciji bila je i Andreja Gluščević, koordinatorka za standardizaciju i otvaranje podataka u Kancelariji za IT i eUpravu, koja je govorila na temu „Podaci kao ključni sastojak AI-transformacije“.

Pored toga, u okviru DSC-a organizovana je i panel diskusija gde su ambasadori i visoki zvaničnici Švedske, Brazila, Nemačke, Francuske, Italije, Velike Britanije, Evropske unije i UNDP-a diskutovali na temu „Kako međunarodna saradnja na polju veštačke inteligencije oblikuje održivi razvoj?“. Ambasadori su podelili iskustva svojih zemalja u korišćenju veštačke inteligencije, odnosno govorili o prioritetnim oblastima za njenu buduću primenu za dobrobit građana, pri čemu je poseban akcenat stavljen na rodnu perspektivu u razvoju i primeni AI tehnologija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top