Београд, 20-22. новембар 2024. године – Data Science конференција (DSC), једна од највећих технолошких и data science конференција у Европи, ове године окупила је бројне стручњаке из области вештачке интелигенције и аналитике података. Организатор догађаја био је Data Universe, док су једни од партнера у реализацији били Програм Уједињених нација за развој (UNDP) и Канцеларија за ИТ и еУправу, кроз пројекат „Отворени подаци за отворено друштво“, који подржава Британска амбасада.
Циљ ове подршке био је повећање учешћа жена међу говорницима на конференцији, као и већа заступљеност тема које заступају женски угао (као на пример родна пристрасност у подацима и примени вештачке интелигенције – gender bias). Захваљујући овом партнерству, проценат жена панелисткиња и главних говорница повећан је са просечних 20% у претходним годинама на 27% у 2024. години, што је највећи проценат до сада. Посебан значај има чињеница да су жене биле равноправно распоређене кроз целокупан програм, чиме је избегнуто креирање панела са искључиво женским учесницама и женама у публици. Овим је омогућено да и мушкарци дискутују и слушају о овим темама.
Петнаест говорница је кроз своја излагања и панеле обрадило кључне теме везане за родну равноправност и родни аспект у науци о подацима. Једна од истакнутих говорница била је Карен де Суса Песи, виша менаџерка у Salesforce-у, позната по залагању за већу укљученост жена и девојчица у STEM области (наука, технологија, инжењерство и математика) и подизању свести о родној пристрасности у AI системима. Међу говорницама на конференцији била је и Андреја Глушчевић, координаторка за стандардизацију и отварање података у Канцеларији за ИТ и еУправу, која је говорила на тему „Подаци као кључни састојак AI-трансформације“.
Поред тога, у оквиру DSC-а организована је и панел дискусија на којој су амбасадори и високи званичници Шведске, Бразила, Немачке, Француске, Италије, Велике Британије, Европске уније и UNDP-а дискутовали на тему „Како међународна сарадња на пољу вештачке интелигенције обликује одрживи развој?“ Амбасадори су поделили искуства својих земаља у коришћењу вештачке интелигенције и говорили о приоритетним областима за њену будућу примену за добробит грађана, при чему је посебан акценат стављен на родну перспективу у развоју и примени AI технологија.
