Њен пут, њена прича: жене које обликују технологију

Београд, 22. новембар 2024. године – Сусрет „Њен пут, њена прича: жене које обликују технологију“ одржан је данас у Београду, у оквиру пројекта „Отворени подаци за отворено друштво“ који спроводе Програм Уједињених нација за развој (УНДП) и Канцеларија за ИТ и еУправу, уз подршку Уједињеног Краљевства.

Догађају је присуствовало 55 учесница које се на различите начине баве СТЕМ дисциплинама (наука, технологија, инжењерство и математика) – од студенткиња технологије, преко предузетница и научница, до свих које занима како да свет технологије постане праведнији и једнакији. Главни циљ овог догађаја био је осветљавање изазова са којима се жене у технолошким и научним доменима суочавају, као и стварање сигурног и подржавајућег окружења за њихов каријерни пут у СТЕМ дисциплинама.

Учесницама се најпре обратила Стефани Шилингло, директорка програма у Британској амбасади у Београду. „Важно је да жене својим талентима, идејама и перспективама обликују технологију. Сигурна сам да ће то бити корисно за све, не само за нас у овој просторији, већ и за целу Србију и земље Западног Балкана,“ нагласила је Шилингло. Затим се обратила Драгана Бећић, помоћница директора за стандарде дигитализације у Канцеларији за ИТ и еУправу. „Технолошка индустрија обликује нашу будућност и од суштинског је значаја да жене, које чине половину друштва, буду у потпуности заступљене у креирању те будућности,“ поручила је Бећић. На крају, обратила се и Јелена Ружичић, портфолио менаџерка у УНДП-у, и поручила: „Заједнице попут ове, уз иницијативе које подржавају организације као што је УНДП са партнерима, постоје да би се ваш глас даље чуо, да би се подржале ваше амбиције и прославили ваши успеси.“

Након уводних говора, кроз три интервјуа са глобално признатим експерткињама које су водиле и модерирале три домаће експерткиње из ИТ сектора, учеснице су имале прилику да чују какав је био њихов развојни пут, али и са каквим изазовима су се суочавале.

Први разговор, са Карен де Суса Песи, вишом менаџерком у Salesforce-у, водила је Јелена Братић, консултанткиња за информациону безбедност у Microsoft-у. Де Суса Песи је истакла важност свеобухватних, вишедимензионалних и непристрасних истраживања која обухватају читав спектар искустава жена: „Само кроз такве напоре можемо се надати разбијању друштвених предрасуда које и даље ограничавају могућности и одржавају неједнакости, те кренути ка праведнијем и инклузивнијем друштву.“

Други разговор одржан је између Кетрин Мунро, инжењерке за науку о подацима и конверзацијску вештачку интелигенцију из Swisscoma и Бланке Шупе, оснивачице и директорке Haos Community Space-а. Њихова дискусија осврнула се на то како наука о подацима и вештачка интелигенција могу допринети инклузивнијем друштву и технолошком напретку. Најзад, присутнима се обратила Брине Бент, извршна сарадница са Duke University, уз Марију Беслаћ, директорку за комуникације и партнерства Nordeus Фондације. Разговор се дотакао кључних тема везаних за развој каријере у технологији и изазова као што су балансирање приватног живота и изградње каријере, посебно када су у питању жене које су постале мајке, а акценат је стављен на значај радозналости, креативности и истрајности код младих жена које се одлучују за каријеру у СТЕМ областима.

Учеснице догађаја су делиле своје утиске и размишљања преко апликације Mentimeter, што је подстакло интеракцију уживо и омогућило свим учесницама да постављају питања и поделе своја искуства која се односе на њихове каријере и амбиције.

Унапређење позиција девојчица и жена у СТЕМ дисциплинама је у фокусу рада различитих тимова канцеларије УНДП-а у Србији. Овај догађај су заједно организовали портфолио за дигитални развој и иновације, тим за родну равноправност, тим за комуникације и УНДП Лабораторија за убрзани развој. Уколико још нисте имали прилику, посетите сајт Лабораторије, где можете прочитати истраживање о положају жена у СТЕМ дисциплинама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Иди на врх