Када се Јелена из Крагујевца одлучила да оснује бизнис, имала је јасну визију – желела је да створи нешто своје, одрживо и аутентично. Заједно са мужем је покренула Лавандин рај – производњу природних производа од лаванде. Њихова плантажа је јединствена у Србији, јер земљиште на којем расте лаванде није третирано вештачким ђубривима дуже од деценије. Сваки корак у производњи чаја, сапуна и производа за негу лица је пажљиво усмерен ка очувању природе – без хемијала, што гарантује врхунски квалитет.
Како је бизнис са лаванде растао, Јелена је схватила да жели да се врати својој првој љубави – фризерском послу. „Охрабрила сам се, осмелила, донела одлуку и пријавила се на конкурс Националне службе за запошљавање (НСЗ) и добила субвенцију за самозапошљавање,“ присeћа се Јелена.
Сада у свом фризерском салону свакодневно спаја две страсти – негу косе и љубав према природним производима. „Сада могу да презентујем муштеријама лавандине производе, да их дегустирамо, тестирамо, док уједно радим посао који сам прво заволела,“ каже Јелена.

НСЗ-а је добила и позив да похађа обуку „Подацима до бољег пословања“ са још седам предузетница из Крагујевца.
„Када сам тамо отишла, прво ми је било необично – шта сад мени могу да донесу Excel, Chat GPT или Canva, када знам да треба да окопавам лаванду или да спремам производе,“ искрена је Јелена. Ипак, уз рад са менторкама је схватила како може да примени нова знања. Научила је да води финансије у Excel-у, што јој је омогућило бољу контролу над приходима и расходима, док јој ChatGPT и Canva (платформа за графички дизајн) помажу у промоцији на друштвеним мрежама.

Обука јој је донела и подршку других жена предузетница. „Веома је важно имати заједницу у којој можете да рачунате на помоћ и размену искустава,“ истиче Јелена. Бити предузетница није лако – Јелена исту енергију улаже у фризерски салон, производњу лаванде и породични живот. Свакодневно је балансирање између обавеза, али како каже: „Одустојање никад није опција.“
Обука „Подацима до бољег пословања“, коју су водиле др Татјана Кецојевић, професорка статистике, дипломирана инжењерка информационих система Зорица Маркотић и магистарка права Санда Будимир Гаџић, помогла је и предузетницама из Лесковца да унапреде пословање.
Међу њима је Марија, која је у Лесковцу пре седам месеци отворила цвећару „Холи- мар“. „Након рада у књиговодству, осетила сам потребу за променом и одлучила се на отварање цвећаре без претходног искуства у овој области,“ каже Марија, која је и поред изазова одлучна, јер се бави послом који је испуњава. Она је на обуку отишла са основним знањем из Excel-а, које је користила на претходном послу. На обуци је научила нове формуле и технике. „Excel ми је био познат, али сада могу да користим нове формуле, које су ми помогле да боље управљам пословањем и унапредим ефикасност, што ће ми нарочито бити корисно у будућности кад се бизнис буде развијао,“ објашњава Марија.
Са купцима већ дели слике својих прелепих цветних аранжмана преко Facebook-а и Instagram-а. Сада, уз нове вештине у коришћењу Canve, може да креира још атрактивније објаве, што јој помаже да привуче више купаца и да на друштвеним мрежама створи препознатљив бренд. Уз подршку менторки и мале заједнице предузетница са обуке Марија наставља да развија свој бизнис, одлучна и мотивисана. Планира и да отвори свој вебсајт, како би проширила пословање и пружила купцима још један канал за куповину и информације о цвећу.

Исту обуку је похађало и 25 предузетница из више места у Војводини, које су чланице удружења „Она је вредна“. Биле су мотивисане да унапреде своје вештине како би постале видљивије на тржишту, како у земљи, тако и у иностранству.
„На обуци смо савладале како да скратимо време за уношење података и да њима лакше баратамо. То значи да имамо бољи увид у своје пословање, да на једноставнији начин водимо и контролишемо производњу, односно организујемо пружање услуга клијентима. Такође, сада нам је лакше да схватимо шта је то што би требало променити како бисмо унапредиле своје пословање,“ каже председница удружења предузетница из Војводине „Она је вредна“, Светлана Чавић.
О обуци „Подацима до бољег пословања“
Обука за предузетнице „Подацима до бољег пословања“ одржана је у оквиру пројекта „Отворени подаци за отворено друштво“, који спроводе Програм Уједињених нација за развој (UNDP) и Канцеларија за ИТ и еУправу, уз подршку Уједињеног Краљевства.
Обуку су од октобра 2024. до марта 2025. године завршиле укупно 43 предузетнице, њих 25 из Војводине, 10 из Лесковца и 8 из Крагујевца. У Војводини је програм обука организован у партнерству са удружењем „Она је вредна“, а у Крагујевцу и Лесковцу у партнерству са Националном службом за запошљавање.
Током осмонедељне обуке, предузетнице су кроз теорију и практичне задатке научиле да прикупљају и анализирају податке и да користе дигиталне алате за праћење учинка свог пословања. Новостечено знање и вештине им сада помажу да направе боље пословне планове, израде професионалне извештаје и презентације како би могле да се пријаве за субвенције и кредите, и могле да успешније промовишу своје производе и услуге.